Az Élettani, Biokémiai és Állategészségügyi Intézet oktató és kutató munkája alapozza meg a hallgatók és a végzett szakemberek alapvető állategészségügyi ismereteit és széles körű biológiai műveltségét. Az Intézet a biológiai ismeretek megalapozását biztosító tantárgyak (Állattan, Állatélettan, Biokémia, Mikrobiológia) és az állatorvosi diszciplínák (Állategészségtan, Szaporodásbiológia, Állathigiénia) oktatásáért felelős, alapot adva a további szakmai építkezéshez és a modern biológiai gondolkodásmód kialakulásához.
Az Intézet intenzív kutatómunkát végez a biztonságos állati eredetű élelmiszer alapanyagok előállítása területén, a takarmányban és élelmiszerekben lévő egészségvédő, vagy egészségkárosító anyagok molekuláris, sejt és szervezet szintű hatásának megismerésére.
Az Intézet célja minél több fiatal (hallgató és doktorandusz) bevonásával nemzetközi szintű kutatómunka végzése, az új kutatási eredmények folyamatos beépítése a graduális és posztgraduális hallgatók képzésébe. Ennek érdekében folyamatosan fejlesztjük az oktató-kutató munkához szükséges laboratóriumok infrastrukturális és személyi feltételeit.