A tanszék oktatási tevékenységének célja az agrár- és környezettudomány alapjául szolgáló természettudományi területeken belül kémiai, biológiai és biokémiai ismeretek átadása, továbbá az alkalmazott élettudományhoz kapcsolódó diszciplínákra való felkészülés elősegítése.
A Tanszék munkatársai az AKK képzési szintjeinek (felsőoktatási szakképzés, alap-, mester- és osztatlan képzés) minden egyes szakán folytatnak oktatási tevékenységet, beleértve a PhD hallgatók oktatását és az idegen nyelvű kurzusokat is. A Gazdaságtudományi Karon is részt veszünk a tanszékünk profiljába tartozó ismeretanyag közvetítésben. A biológiai jellegű tárgyak oktatását az Élettani és Állathigiéniai Intézeti Tanszékkel együttműködésben végezzük. Az agrár irányultságú képzéseknél az alapozó jellegű kémiai tárgyak oktatását követően a hallgatók a tudományág olyan speciális területeiről szereznek ismereteket (biokémia, agrokémia, élelmiszerkémia, takarmányanalitika) amely a szaktárgyi tudással kiegészülve lehetővé teszi az agrárágazati feladatok, problémák interdiszciplinális megközelítését és megoldását, valamint elősegítheti a szakmai együttműködést az élelmiszer-előállítás vertikumában részt vevő szakemberekkel. A természet- és környezetvédelmi irányultságú képzéseknél nagy hangsúlyt helyezünk a környezeti kémia alapvető összefüggéseinek bemutatására, a legfontosabb antropogén hatások kémiai hátterének ismertetésére.
A tanszék munkatársai részt vesznek a Kaposvári Egyetem által elnyert gazdaságfejlesztési és innovációs operatív programok szakmai tevékenységének megvalósításában, kutatási téren együttműködnek az AKK több intézetével (Táplálkozástudományi és Termelésfejlesztési, Növénytudományi) valamint az egyetem laboratóriumi hálózatával. Kutatási tevékenységeik közé tartozik az egyetem pályázataiban vállalt molekuláris biológiai elemzések elvégzése, emellett stresszélettani kutatások, különös tekintettel a nehézfém terhelés növényi és takarmányozással összefüggő kérdéseinek vizsgálatára.