mesterképzés (MSc) • nappali és levelező tagozat • 4 félév
Költségtérítéses finanszírozási forma nappali munkarend esetén a költségtérítés összege:
500 000 Ft/félév
Költségtérítéses finanszírozási forma levelező munkarend esetén a költségtérítés összege:
325 000 Ft/félév
Képzési terület/szakmacsoport:
Agrár
Felvételi követelmények:
Felvételi információk: felvételi elbeszélgetés
Képzés célja:
Az állattenyésztő mérnöki (MSc) mesterszakon a képzés célja, olyan már felsőfokú diplomával (BSc) rendelkező szakemberek képzése, akik a gazdasági-, a sport és hobbi célú állattenyésztés sajátosságainak megfelelő további természettudományos, agrárműszaki, élelmiszergazdasági, termék-feldolgozási valamint speciális állattudományi ismeretek elsajátítása révén képesek az állati termék termelés, feldolgozás, értékesítés vagy szolgáltatás komplex szakmai és vezetési feladatainak megoldására, az ok-okozati összefüggések felismerésén alapuló tervező, szintetizáló és innovációs fejlesztési tevékenység végzésére.
Az okleveles állattenyésztő mérnökök, elméleti és gyakorlati felkészültségük alapján részt vehetnek az agrártudományok, kiemelten az állattudományok területén tudományos kutatómunkában, az állattenyésztési ágazatok komplex technológiai rendszereinek kidolgozásában és azok adaptálásában, különböző állatfajok tenyésztő-nemesítő munkájának tervezésében és irányításában, szakirányú továbbképzésekben, és alkalmasak arra, hogy a mesterszakra épülő, szervezett doktori (PhD) képzésben folytassák tanulmányaikat.
Felvételi információ / Jelentkezési feltételek:
Maximálisan szerezhető pontok száma: 100, ami a következőképpen tevődik össze. Alapdiploma minősítése x 10-el (max. 50 pont), legfeljebb 35 pont szerezhető a szóbeli elbeszélgetésen, 5 pont adható az előnyben részesítés jogcímén, és 10 többletpont adható a TDK/OTDK helyezésért (1-3), felsőfokú nyelvvizsgáért (3), továbbá az alapdiploma nyelvi követelményeit meghaladó, további legalább középfokú nyelvvizsgáért (2), és a nyomtatásban megjelent szakmai publikációért (1).
Képzési jellemzők:
A Kaposvári Egyetem Állattudományi Karán kifejezett állattenyésztési szakirányú képzés több mint 30 éve folyik, intézményünk ugyanis erre specializálódott. Magyarországon 1974-ben itt adták ki az első – a mostani BSc alapképzéshez nagyon hasonló – állattenyésztő mérnöki oklevelet, amelyre alapozva 1991-ben indult el a kétlépcsős elágazó rendszerű képzés. Az Állattudományi Karnak tehát több évtizedes sikeres, egyben rendkívül hasznos tapasztalatai vannak az új típusú, lineáris, más szóval kétciklusú (BSc/MSc) képzéshez leginkább közelálló 3 éves főiskolai szintű mérnökképzésben, továbbá jelentős múltja van az 5 éves egyetemi szintű agrármérnök képzésben. Az oktatásnak ez a két szintje azóta is megszakítás nélkül, egymással párhuzamosan fut, miközben a képzési piramis csúcsán akkreditált állattenyésztési tudományok doktori (PhD) iskolával rendelkezik.
Főbb tárgyak:
ökológikus állattenyésztés, őshonos háziállatok tenyésztése, sertésnemesítés és termékelőállítás, kiskérődzők tenyésztése, szarvasmarha-nemesítés és termékelőállítás, sport-, verseny- és haszonló tenyésztés, baromfinemesítés és termékelőállítás, tógazdasági haltermelés, nyúltenyésztés elméleti alapjai, élelmiszertudományi ismeretek.
Szakirány és specializáció:
- gazdasági állatok tenyésztése és szaporítása
A differenciált szakmai ismeretek között fakultatív tantárgyként: képalkotó eljárások az állattenyésztésben, baromfikeltetés, vadtenyésztés és vadgazdálkodás, társ- és hobbiállatok takarmányozása, tej- és húsipari technológiák c. tantárgy is felvehető.
Az oklevélben/bizonyítványban szereplő szakképzettség megnevezése:
Okleveles állattenyésztő mérnök
Elhelyezkedési lehetőségek:
Állami és magántulajdonú mezőgazdasági üzemek, tenyésztő cégek és vállalatok, farm típusú gazdaságok állattenyésztési munkaterületein termelésirányítói, közép és felső vezetői munkakörben. A feldolgozó- és élelmiszeripar területe, ahol elsősorban az állatitermék-előállítás iránítási, szervezési és értékesítési feladatai várják a friss, jól képzett munkaerőt. Fiatal mérnökeink iránt jelentős külföldi tulajdonos, illetve vállalkozói körből, továbbá a mezőgazdasági szakigazgatás, a takarmányipar, az agráriumnak hitelező bankszféra és a biztosító társaságok részéről is.
Egyetemek, kutató intézetek, kutató-fejlesztő vállalatok és vállalkozások, a hazai és nemzetközi mezőgazdasági szakigazgatási hálózat, tenyésztő cégek és szervezetek, állami és magántulajdonú mezőgazdasági vállalatok, üzemek felső vezetői munkakörei. A gazdasági állattenyésztést és a társállattartást kiszolgáló takarmányipar teljes területe, ahol elsősorban irányítási, vezetési feladatok várják a jól képzett munkaerőt. Mérnökeink iránt jelentős kereslet tapasztalható az EU csatlakozásból nyertesként kikerülő hazai és külföldi tulajdonosi, illetve vállalkozási körből.
További információk / Megjegyzés:
A legtehetségesebb és a tudományos diákköri munkában is sikeres hallgatók tanulmányaikat felvételi eljárás után egyenes ágon folytathatják az Állattenyésztési Tudományok Doktori (PhD) Iskolában.